Menu Close

Hans Holbein – nie tylko wybitny portrecista

Hans Holbein: Autoportret (1542-43)
Baśniowe obrazy do pokoju dziecięcego, młodzieżowego

Hans Holbein młodszy, niemiecki malarz renesansowy, urodził się około 1497 roku w Augsburgu, a zmarł w 1543 roku w Londynie. Jego twórczość zyskała uznanie ze względu na wyjątkowe umiejętności portretowe, dokładność detali oraz głębokie zrozumienie psychologii przedstawianych postaci. Holbein stał się jednym z najbardziej renomowanych malarzy XVI wieku, a jego prace zyskały sławę poza rodzinnymi Niemcami, także w innych częściach Europy, zwłaszcza w Anglii.

 

Hans Holbein (młodszy) pochodził z artystycznej rodziny. Urodził się w Augsburgu w roku 1497 lub 1498. Jego ojciec, Hans Holbein (starszy), również był znanym malarzem, co niewątpliwie pomogło w kształtowaniu się  talentu syna. W wieku młodzieńczym Hans młodszy przeniósł się do Bazylei, gdzie nie tylko zdobył wiedzę artystyczną, ale także zaprzyjaźnił się z humanistami, co wywarło duży wpływ na jego dalszy rozwój intelektualny. Podczas pobytu w Bazylei Holbein tworzył iluminacje do manuskryptów (ilustracje i zdobnictwo do książek).

Kariera Hansa Holbeina (młodszego) nabrała tempa w latach 30. XVI wieku, kiedy artysta zdecydował się przenieść do Anglii. Tam Holbein zdobył uznanie na dworze króla Henryka VIII i szybko stał się ulubionym portrecistą władcy. Malował zarówno króla, jak i jego bliskich, tworząc portrety o niezwykłej precyzji i realizmie. Jego prace z tego okresu uchodzą za jedne z najwybitniejszych portretów renesansowych, ukazując nie tylko fizyczną podobieństwo, lecz także ukryte emocje i psychologiczne niuanse postaci.

Hans Holbein - portret Erazma z Rotterdamu
Hans Holbein – portret Erazma z Rotterdamu

Jednym z najbardziej znanym portretów namalowanych przez Holbeina młodszego jest „Portret Henryka VIII” z 1537 roku, na którym monarcha ukazany jest w pełnej okazałości, ubrany w okazały strój i biżuterię. Holbein w niezwykły sposób oddał majestat angielskiego władcy, a jednocześnie uwydatnił jego siłę, pewność siebie i inne cechy charakteru króla. Obraz można oglądać w madryckim Museo Thyssen-Bornemisza.

Hans Holbein - portret Tomasza Morusa
Hans Holbein – portret Tomasza Morusa

Hans Holbein posiada też w swoim portfolio inne słynne portrety. Do nich należy choćby słynny portret „Jane Seymour” – trzeciej żony Henryka VIII, w którym to malarz przedstawił bardzo umiejętnie i subtelnie bardziej intymne strony ludzkiej postaci. Obraz znajduje się obecnie w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu.

Innym bardzo słynnym obrazem Holbeina jest portret Jeana de Dinteville’a i Georga de Selve’a (Ambasadorowie, Podwójny portret posłów, Portret ambasadorów), namalowany wiosną 1533 w Londynie. Jest to bez wątpienia najbardziej znany obraz malarza w Polsce, gdzie zyskał on popularność dzięki wybitnej piosence Jacka Kaczmarskiego pt. „Ambasadorowie”, która zapewniła w Polsce nieśmiertelność zarówno obrazowi Holbeina jak i dwóm szesnastowiecznym francuskim ambasadorom.

Hans Holbein - Ambasadorowie
Hans Holbein – Ambasadorowie

Do najbardziej znanych portretów namalowanych przez Holbeina należy zaliczyć również, między innymi, portrety Tomasza Morusa (Sir Thomasa Moore’a) – angielskiego myśliciela i kanclerza Anglii, namalowany w 1527, znajdujący się obecnie we Frick Collection w Nowym Jorku, Portret Erazma z Rotterdamu (1530, Galleria Nazionale w Parmie we Włoszech) czy Portret Thomasa Cromwella (1533, Frick Collection, Nowy Jork).

Holbein nie ograniczał się więc jedynie do portretowania królewskich postaci. Malował także przedstawicieli średniego stanu, duchownych i intelektualistów. Jego obrazy charakteryzują się dbałością o detale, wirtuozerską techniką malarską oraz umiejętnością oddawania subtelnych odcieni psychiki przedstawianych osób.

 

Hans Holbein - Autoportret
Hans Holbein – Autoportret (1542-43)

Hans Holbein zmarł nagle w Londynie w 1543 roku, w wieku około 46 lat w czasie epidemii dżumy. Dokładna data jego śmierci nie jest znana. Pochowany został w Londynie 29 listopada 1543.

Dziedzictwo Hansa Holbeina młodszego przetrwało wieki i wciąż zachwyca miłośników sztuki. Jego techniczna biegłość, zdolność do uchwycenia detali oraz umiejętność odczytywania psychologii postaci uczyniły go jednym z najważniejszych malarzy renesansowych. Jego portrety stanowią cenne źródło informacji o ówczesnych osobistościach, a obrazy o tematyce religijnej pozostają wyrazem głębokich przemyśleń artysty nad ludzkim losem i wiarą. Holbein młodszy pozostawił niezatarty ślad w historii sztuki, a jego dzieła wciąż fascynują i inspirują kolejne pokolenia.

 

Źródła: wikipedia.org | wikimedia

Sklep internetowy dla twórców sztuki i rękodzieła
Opublikowany w Ciekawostki, Malarstwo

Zobacz również