Członkowie Rady Redakcyjnej miesięcznika „Teatr” wyrazili swoje zaniepokojenie i zaskoczenie składem komisji konkursowej powołanej przez Instytut Książki w związku z konkursem na nowego redaktora naczelnego czasopisma. W oficjalnym liście zwracają uwagę na brak reprezentantów środowiska krytyków i teatrologów w gremium, które ma podjąć kluczową decyzję dotyczącą przyszłości „Teatru”.
W skład komisji weszli troje reżyserów, pisarka oraz dziennikarka, co – zdaniem sygnatariuszy listu – nie gwarantuje odpowiedniego zrozumienia specyfiki pracy redakcyjnej w miesięczniku, którego główną misją jest analiza, krytyka i dokumentacja twórczości teatralnej w Polsce. Rada Redakcyjna wskazuje, że dominacja artystów, których prace są przedmiotem oceny w czasopiśmie, rodzi pytania o obiektywność procesu konkursowego.
W liście podkreślono, że w innych komisjach konkursowych dotyczących stanowisk redaktorów naczelnych w czasopismach patronackich uczestniczyli przedstawiciele środowisk badaczy, wydawców, tłumaczy oraz reprezentanci Instytutu Książki. Ich brak w składzie komisji dla miesięcznika „Teatr” wywołuje zdziwienie i budzi wątpliwości co do zasadności takiego wyboru.
Członkowie Rady Redakcyjnej zaapelowali do dyrektora Instytutu Książki o dokonanie modyfikacji składu komisji, postulując wprowadzenie jednolitych zasad dotyczących formowania takich gremiów. W ich opinii, kluczowe decyzje o kierunku czasopisma powinny być podejmowane przez osoby dobrze zaznajomione z jego specyfiką oraz misją, a także reprezentujące różnorodne perspektywy związane z badaniem i krytyką teatru.
Oczekiwanie na reakcję dyrektora Instytutu Książki trwa. Sprawa wzbudza dyskusje w środowisku teatralnym i medialnym, podkreślając wagę transparentności oraz profesjonalizmu w zarządzaniu instytucjami kultury.
Pod listem podpisali się Janusz Degler, Piotr Kłoczowski, Antoni Libera, Tadeusz Nyczek, Barbara Osterloff, Dobrochna Ratajczakowa, Lech Śliwonik.
Źródło: https://e-teatr.pl/warszawa-oswiadczenie-rady-redakcyjnej-miesiecznika-teatr-53113