Menu Close

Vincent van Gogh – szaleniec i geniusz?

Pole pszenicy z krukami van Gogha
Baśniowe obrazy do pokoju dziecięcego, młodzieżowego

Vincent van Gogh jest jednym z najbardziej znanych malarzy w historii. Jego twórczość charakteryzuje się ekspresyjnym stylem malarskim, z intensywnymi barwami i dynamicznymi pociągnięciami pędzla. Van Gogh stworzył ponad 2 000 dzieł sztuki, jednak jego prace zyskały ogromne uznanie dopiero po śmierci, a wyszydzany na życia van Gogh jest obecnie uważany za jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych artystów w historii sztuki.

Vincent van Gogh był holenderskim malarzem. Urodził  się 30 marca 1853 roku w Groot-Zundert w Holandii. Jego życiorys był pełen wyjątkowych doświadczeń i artystycznych pasji.

Van Gogh pochodził z rodziny o wieloletnich tradycjach artystycznych. Jego ojciec był pastorem, a matka miała talent do malarstwa. Vincent miał kilkoro braci i sióstr, ale to on od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie sztuką. W wieku 16 lat van Gogh rozpoczął naukę w firmie handlującej sztuką, gdzie miał okazję zapoznać się z różnymi stylami malarskimi i dziełami różnych artystów. Niestety, po pewnym czasie, został zmuszony do porzucenia pracy. Potem van Gogh podejmował się różnych zajęć, między innymi jako nauczyciel, sprzedawca książek czy kaznodzieja. Jego podróże zawodowe i osobiste przygody poprowadziły go m.in. do Holandii, Belgii, Francji i Wielkiej Brytanii.

W 1880 roku van Gogh zdecydował się poświęcić całkowicie sztuce i rozpoczął naukę malarstwa w Antwerpii. Później przeniósł się do Paryża, gdzie spotkał się z wpływowymi artystami swojej epoki, takimi jak Paul Gauguin i Camille Pissarro. To właśnie w tym okresie jego styl malarski zaczął ewoluować, stając się bardziej ekspresyjnym i dynamicznym.

W 1888 roku van Gogh przeniósł się do Arles we Francji, gdzie stworzył niektóre ze swoich najbardziej znanych dzieł, takich jak „Słoneczniki” i „Noc gwiaździsta”. Niestety, jego umysł był wtedy już silnie związany z problemami psychicznymi, które wpływały na jego twórczość.

W 1889 roku van Gogh dobrowolnie poddał się leczeniu w szpitalu psychiatrycznym w Saint-Rémy-de-Provence, gdzie kontynuował malowanie. Mimo ciężkiego stanu psychicznego, tworzył niezwykłe obrazy, pełne pasji i emocji.

W lipcu 1890 roku van Gogh postanowił zakończyć swoje życie i popełnił samobójstwo strzelając sobie w klatkę piersiową. Miał wtedy zaledwie 37 lat. Jego śmierć była tragicznym zakończeniem życia artysty, który w swoim krótkim życiu stworzył ponad 2 000 dzieł sztuki, ale nie zdobył uznania i sukcesu za życia.

Po śmierci Vincenta van Gogha jego prace były stosunkowo mało znane i niedoceniane przez większość świata artystycznego. Jego tragiczna śmierć i niewielki sukces za życia nie sprzyjały szerokiemu rozpowszechnieniu jego twórczości. Van Gogh sprzedał tylko jeden obraz podczas swojego życia (Czerwone winnice w Arles, 1888).

Jednak sytuacja zmieniła się stopniowo po jego śmierci. Dużą rolę w promocji i rozpoznawalności jego prac odegrał jego brat, Theo van Gogh, który był marszandem i wspierał Vincenta finansowo przez wiele lat. Theo działał jako namiestnik jego spuścizny artystycznej i starał się promować dzieła brata, nawiązując kontakty z innymi artystami i kolekcjonerami.

W latach 90. XIX wieku, kilka lat po śmierci Vincenta van Gogha, jego prace zaczęły trafiać do coraz większej liczby wystaw i galerii. Ich unikalny styl i siła emocjonalna przyciągały uwagę artystów i krytyków. W 1891 roku odbyła się pierwsza retrospektywna wystawa dzieł van Gogha w Paryżu, a w 1901 roku jego prace zostały pokazane na prestiżowej wystawie w berlińskiej Secesji.

Wraz z upływem czasu, pozytywne recenzje, wzrost zainteresowania i zwiększenie liczby kolekcjonerów przyczyniły się do wzrostu wartości i uznania prac van Gogha. W latach 20. XX wieku jego obrazy zaczęły osiągać wysokie ceny na aukcjach i stawały się częścią kolekcji renomowanych muzeów i galerii.

Dziś van Gogh jest jednym z najbardziej znanych i cenionych artystów w historii sztuki. Jego prace są wystawiane w najważniejszych muzeach na całym świecie, takich jak Muzeum van Gogha w Amsterdamie czy Luwr w Paryżu. Jego obrazy, takie jak „Gwiaździsta noc” czy „Słoneczniki”, stały się ikonami sztuki i są powszechnie doceniane za ich wyjątkową ekspresję, kolor i osobisty charakter.

10 najbardziej znanych obrazów Vincenta van Gogha

1. „Gwiaździsta noc” (The Starry Night, niderl. De sterrennacht) – namalowana w 1889 roku, jedno z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych dzieł van Gogha, przedstawiająca nocne niebo pełne wirujących gwiazd i intensywnych kolorów. Jjako jedno z nielicznych dzieł Van Gogha, nie został namalowany z natury, ale całkowicie z pamięci i dzięki wyobraźni autora. Jest jednym z najsłynniejszych jego dzieł. Stał się przedmiotem utworów poetyckich, prozy oraz piosenki „Vincent (Starry, Starry Night)” Dona McLeana.

Gwiaździsta noc, van Gogh
Gwiaździsta noc, van Gogh, Domena publiczna

2. „Słoneczniki” (Sunflowers) – seria obrazów przedstawiających bukiety słoneczników, namalowanych w różnych odcieniach żółci i brązu, które są uważane za symbole życia i siły. Powstało ogółem 11 obrazów w tej serii: 4 podczas pobytu w Paryżu i 7 w Arles.

Dwanaście słoneczników w wazie
Dwanaście słoneczników w wazie, van Gogh, Domena publiczna

3. „Żniwa w La Crau z Montmajour w tle” ((hol. De oogst, ang. Harvest at La Crau, with Montmajour in the Background) – przedstawiający pracowników pola podczas żniw, z charakterystycznymi pociągnięciami pędzla i wyrazistymi kontrastami.

Żniwa w La Crau z Montmajour w tle
Żniwa w La Crau z Montmajour w tle, van Gogh, Domena publiczna

4. „Kwitnąca śliwa” (The Flowering Plum Tree, niderl. Bloeiende pruimenboomgaard) – malowana pod wpływem japońskiego stylu, obraz ukazuje kwitnące drzewo śliwy, pełne delikatności i harmonii.

Kwitnąca śliwa, Vincent van Gogh
Kwitnąca śliwa, Vincent van Gogh, Domena publiczna

 

5. „Portret doktora Gacheta” (Portrait of Dr. Gachet, niderl. Portret van dokter Gachet) – portret lekarza, który opiekował się van Goghiem podczas jego pobytu w Auvers-sur-Oise, charakteryzujący się silnymi pociągnięciami pędzla i ekspresyjnymi szczegółami.

Portret doktora Gacheta, van Gogh
Portret doktora Gacheta, van Gogh, Domena publiczna

6. „Martwa natura: wazon z piętnastoma słonecznikami” (Still Life: Vase with Fifteen Sunflowers) – kolejny obraz z serii słonecznikowej, przedstawiający bukiet słoneczników w wazonie.

Wazon z piętnastoma słonecznikami van Gogha
Wazon z piętnastoma słonecznikami van Gogha, Domena Publiczna

7. „Autoportret z zabandażowanym uchem” (niderl. Zelfportret met verbonden oor) – autoportret namalowany po jednym z kontrowersyjnych incydentów, gdy van Gogh odciął sobie część ucha. Wyraz twarzy artysty odzwierciedla jego emocje i wewnętrzne zamieszanie.

Autoportret z zabandażowanym uchem, van Gogh
Autoportret z zabandażowanym uchem, van Gogh, Domena Publiczna

8. „Nocna kawiarnia” (niderl. Het nachtcafé) – obraz przedstawiający kawiarnię w Arles, gdzie van Gogh mieszkał przez pewien czas. Kolorowa scena nocnego życia emanuje energią i tajemniczością.

Nocna kawiarnia, van Gogh
Nocna kawiarnia, van Gogh, Domena Publiczna

9. „Irysy” (niderl. Irissen) – jeden z ostatnich obrazów namalowanych przez van Gogha w szpitalu psychiatrycznym w Saint-Rémy. Przedstawia bujny ogród pełen irysów w różnych odcieniach fioletu.

Irysy, van Gogh
Irysy, van Gogh, Domena Publiczna

10. „Pole pszenicy z krukami” (Wheatfield with Crows, niderl. Korenveld met kraaien) – obraz przedstawiający pola pszenicy i czarnego kruka, stanowi symboliczne przedstawienie samotności i melancholii, często interpretowane jako ostatnie dzieło van Gogha przed śmiercią.

Pole pszenicy z krukami van Gogha

Sklep internetowy dla twórców sztuki i rękodzieła
Opublikowany w Ciekawostki, Malarstwo

Zobacz również