Menu Close

Francisco Goya – geniusz z Aragonii

Goya, Maja ubrana

Francisco Goya urodził się 30 marca 1746 roku w małym miasteczku Fuendetodos w Aragonii. Był najmłodszym z czworga dzieci. Jego ojciec był kowalem, a matka wywodziła się z rodziny zubożałych szlachciców. Goya uczęszczał do lokalnego seminarium, gdzie kształcił się w zakresie teologii, filozofii oraz języka łacińskiego.

Goya uczęszczał także do szkoły malarstwa w Saragossie. Jego pierwszym nauczycielem był Francisco Bayeu, kuzyn matki Goyi, który wprowadził go w świat malarstwa. Goya szybko zaczął zdobywać uznanie i zaczął zdobywać zamówienia na portrety.

W 1774 roku Goya wygrał konkurs na przedstawienie obrazu dla katedry w Saragossie. Jego praca „Ostatnia Wieczerza” była wielkim sukcesem i stała się punktem zwrotnym w jego karierze.

W 1775 roku Goya został namalowany na zamówienie króla Karola III i został mianowany królewskim malarzem. Pracował dla królów Karola III i Karola IV, tworząc wiele wspaniałych portretów i obrazów.

W 1792 roku Goya przeszedł ciężką chorobę, która wywołała u niego głuchotę. Choroba ta odcisnęła swoje piętno na jego twórczości, co widać w jego słynnych cyklach obrazów: „Los Caprichos” (1799), „Los Desastres de la Guerra” (1810-1820) i „Los Disparates” (1815).

Goya zaczął także tworzyć rzeźby, a jego dzieła wykorzystywane były jako elementy architektoniczne w wielu budynkach w Hiszpanii.

W 1824 roku Goya został mianowany królewskim malarzem honorowym i został zaproszony do Paryża. Tam zmarł 16 kwietnia 1828 roku. Jego twórczość jest uważana za jeden z najważniejszych przykładów hiszpańskiego malarstwa w epoce romantyzmu. Był jednym z najbardziej wpływowych artystów w historii Hiszpanii i jego prace są dziś szanowane i cenione na całym świecie.

Zobacz też: obrazy ręcznie malowane

Znalazłaś coś wyjątkowego? Podziel się ze znajomymi:
Opublikowany w: Ciekawostki, Malarstwo

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. View more
Akceptuję