R E K L A M A
W tym roku o Nagrodę Historyczną m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego ubiegało się 100 publikacji, z których jury wyłoniło pięć nominowanych tytułów. Wyniki poznamy 1 grudnia, a po raz pierwszy, oprócz zwycięzcy, nagrodzeni finansowo zostaną także pozostali nominowani.
Nagroda przyznawana jest książkom poświęconym historii Polski od 1918 roku do współczesności. W tym roku wśród wyróżnionych znalazły się dzieła o II wojnie światowej, PRL oraz historii ludowej, które korzystają z różnorodnych metod – od reportażu po analizę akademicką. Niektóre koncentrują się na osobach, inne badają mechanizmy pamięci i władzy. Wszystkie jednak odkrywają nowe perspektywy, przypominają zapomniane wydarzenia i zachęcają do refleksji nad współczesnością. Autorzy pochodzą z różnych pokoleń badaczy i reporterów, co wprowadza różnorodność w ich spojrzeniu i stylu.
Nominacje otrzymały tytuły:
- Kalina Błażejowska, „Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych” (Wydawnictwo Czarne),
- Ryszard Jamka, „Panów piłą. Trzy legendy o Jakubie Szeli” (Wydawnictwo Marginesy),
- Cezary Łazarewicz, „Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa” (Czytelnik),
- Grzegorz Motyka, „Akcja »Wisła« ’47. Komunistyczna czystka etniczna” (Wydawnictwo Literackie),
- Marcin Zaremba, „Wielkie rozczarowanie. Geneza rewolucji Solidarności” (Znak Horyzont).
Nagroda powstała jako kontynuacja wyróżnienia ustanowionego w 2009 roku, a obecnie jest jednym z najbardziej prestiżowych polskich konkursów historycznych. Upamiętnia Kazimierza Moczarskiego, autora „Rozmów z katem” – zapisu rozmów z Jürgenem Stroopem, likwidatorem warszawskiego getta, prowadzonych w więzieniu na Mokotowie. W jury zasiadają znani historycy i badacze, a przewodniczy mu Andrzej Friszke.
Laureat głównej nagrody otrzyma 50 tysięcy złotych oraz statuetkę w formie repliki temperówki patrona konkursu, a pozostali nominowani otrzymają po 10 tysięcy złotych.
Źródło: https://dsh.waw.pl/631-nagroda-historyczna-mst-warszawy-im-kazimierza-moczarskiego-nominacje,nm
