Menu Close

Artyści szukali inspiracji w… krakowskiej hucie

Baśniowe obrazy do pokoju dziecięcego, młodzieżowego

Artyści i projektanci z ASP badali możliwości wykorzystania stali w tworzeniu nowych produktów w hucie ArcelorMittal Poland w Krakowie.

ArcelorMittal Poland nawiązał współpracę z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, umożliwiając studentom Wydziału Form Przemysłowych – przyszłym projektantom wzornictwa przemysłowego – zdobycie wiedzy na temat procesów produkcyjnych, właściwości stali i jej zastosowań. W pierwszym semestrze blisko 40 studentów odwiedziło krakowskie walcownie: zimną i gorącą, a współpraca pomiędzy światem sztuki a przemysłem będzie kontynuowana.

Firma zorganizowała dla studentów ASP zajęcia, które obejmowały zarówno teorię, jak i praktykę, w tym obserwację procesu produkcyjnego w walcowni gorącej oraz w nowoczesnej ocynkowni. Młodzi artyści mieli możliwość zobaczenia procesu cynkowania blachy oraz niezwykle efektownego walcowania na gorąco.

Chcieliśmy pokazać studentom, że stal jest cennym surowcem w otaczającym nas świecie i niezwykle wdzięcznym materiałem do projektowania produktów. Niewielu twórców docenia jej uniwersalność i właściwości, a szkoda, ponieważ stal to materiał w 100 proc. nadający się do recyklingu i mający wiele nieoczywistych zastosowań.

Michał Bogusz, asystent w Katedrze Podstaw Projektowania na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

Świat, który nas otacza, w dużej mierze opiera się na stali. Studenci ASP mieli okazję się o tym przekonać, uczestnicząc w wykładzie Macieja Chrzanowskiego, kierownika ds. zaawansowanych rozwiązań budowlanych i zrównoważonego budownictwa w ArcelorMittal na region Europy Środkowo-Wschodniej. Opowiadał on o roli stali w budownictwie przyszłości, prezentując przykłady budynków, które same w sobie są uważane za dzieła sztuki.

Stalowe rozwiązania pozwalają osiągać niezwykłe efekty w budownictwie, tworząc najnowocześniejsze i najpiękniejsze obiekty na świecie, które są jednocześnie zrównoważone, cyrkularne i charakteryzują się coraz mniejszym śladem węglowym. Dzięki kompleksowemu podejściu do projektowania budynków możemy optymalizować je pod kątem zużycia materiałów, kosztów oraz estetyki, a jednocześnie zapewniać im odpowiednią funkcjonalność i elastyczność, co przekłada się na ich dłuższą żywotność. To sprawia, że budynki będą bardziej ekologiczne, zużywając mniej surowców i wymagając mniej zasobów podczas budowy, a jednocześnie dłużej spełniając swoje funkcje. Projektanci wzornictwa przemysłowego odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu tych zmian, tworząc elementy, z którymi ludzie chcą wchodzić w interakcje, oraz zmieniając postrzeganie rzeczy kojarzonych z „nudnym przemysłem”, takich jak stal. W rzeczywistości, stal ma ogromny potencjał, a jej zastosowanie bywa zaskakujące i innowacyjne.

Maciej Chrzanowski, kierownik ds. zaawansowanych rozwiązań budowlanych i zrównoważonego budownictwa ArcelorMittal na region Europy Środkowo-Wschodniej

To nie ostatnie zajęcia krakowskich studentów ASP  w hucie stali. Kolejne organizowane mają być w następnych semestrach.

 

 


Źródło: informacje prasowe ArcelorMittal Poland

Sklep internetowy dla twórców sztuki i rękodzieła
Opublikowany w Aktualności, Wydarzenia

Zobacz również