Menu Close

Picasso – „Gołąb” i „Gołąbek pokoju”

Ilustracja - AI Art - do tekstu Picasso Gołębie
Baśniowe obrazy do pokoju dziecięcego, młodzieżowego

„Gołąb” i „Gołąbek pokoju” Picassa to nie koniecznie to samo. Bo gołąb nie był jeden, a były dwa. Pierwszy,  to szkic na wrocławskiej serwetce z 1948 roku, a drugim jest litografia na papierze z 1949 roku.

Mówiąc o „Gołębiu” myślimy zazwyczaj o litografii stworzonej przez Picassa w 1949 roku na komunistyczny kongres w Paryżu. „Gołąbek pokoju” Picassa to raczej nowoczesny symbol Pokoju, który Picasso naszkicował we Wrocławiu rok wcześniej na… serwetce w restauracji hotelu Monopol. Jednak oba te tytuły często są stosowane wymiennie dla obu rysunków. Oba te dzieła łączy też przyświecająca malarzowi idea pokoju światowego oraz bliskie związki artysty z ruchami komunistycznymi.

Picasso – komunista, czyli związki Pabla Picassa z ruchem komunistycznym

Zaangażowanie Picassa w politykę zaczęło się w latach 30. XX wieku i jest bezpośrednio związane z hiszpańską wojną domową, w której walczyli ze sobą faszyści Francisco Franco i socjalistyczny rząd republikański. Picasso był głęboko poruszony brutalnością konfliktu, co znalazło odzwierciedlenie przede wszystkim w jego monumentalnym dziele Guernica z 1937 roku, które stało się międzynarodowym symbolem sprzeciwu wobec wojny i opresji.

W 1944 roku, po wyzwoleniu Paryża, Picasso wstąpił do Francuskiej Partii Komunistycznej. Jego decyzja była wynikiem nie tylko osobistych przekonań, ale także chęci wsparcia ruchu, który na sztandarach miał pokój między narodami i  sprawiedliwość społeczną. W tym czasie Picasso był już uznawany za czołowego artystę swojego pokolenia, a jego prace były często wykorzystywane w kampaniach propagandowych promujących idee komunistyczne. Tak też stało się z jego „Gołębiami”.

Gołąbek pokoju Picassa z 1948 roku

W 1948 roku Związek Radziecki i Polska zorganizowali we Wrocławiu Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju. Był to propagandowy i słynny na całym świecie zjazd, w którym uczestniczyło wielu znanych artystów i intelektualistów z całego świata, takich jak Irène Joliot-Curie, Julian Huxley, György Lukács, Fernand Léger, Roger Vailland, Salvatore Quasimodo, Paul Éluard, Martin Andersen Nexø, Julien Benda, Ilja Erenburg oraz Bertolt Brecht. Wśród delegatów znajdował się też Pablo Picasso, a zaledwie czterodniowy pobyt artysty we Wrocławiu na zawsze zapisał się w historii Wrocławia jak i światowej sztuki.

Picasso ponoć podczas obrad kongresu bardzo się nudził, sporo szkicował i rysował. Powstało wówczas kilka jego mniej znanych prac. Najbardziej znaną naszkicował po obradach na serwetce w restauracji hotelu Monopol we Wrocławiu. W ten sposób powstał słynny, znany dziś, Gołąbek pokoju. Niestety, sama serwetka nie zachowała się do dziś, ale narysowany wówczas przez artystę „gołąbek” do dziś jest najbardziej znanym na świecie symbolem pokoju i przyjaźni. W kolejnych latach powstało więcej rysunków gołębi prostą kreską w „stylu wrocławskim”, które są do dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli pokoju na świecie. Przykład możesz zobaczyć tutaj.

„Gołąb” Picassa z 1949 roku

Dzieło „Gołąb” (fr. La Colombe) zostało wykonane przez Picassa 9 stycznia 1949 roku. Dziś uznawany jest za arcydzieło Picassa i jedną z najsłynniejszych prac symbolizujących pokój. Jest to czarno-biała litografia, która została wyprodukowana w pracowni Fernanda Mourlota w Paryżu.

Gołąb Picassa nie tylko zyskał status ikony sztuki współczesnej, ale również stał się symbolem walki o pokój na całym świecie. Jego wizerunek był wykorzystywany na plakatach, znaczkach pocztowych oraz w kampaniach społecznych promujących pokój. Litografia ta znalazła się również na plakatach związanych ze Światowym Kongresem Stronników Pokoju, który odbył się w Paryżu 20 kwietnia 1949. Był to zorganizowany przez komunistów kongres propagandowy, podobny do kongresu z 1948 r. we Wrocławiu, o którym było powiedziane wyżej.

 

File:1981 picasso nonumber pogasheno ng.jpg
„Gołąb” Pabla Picassa na radzieckim znaczku pocztowym z 1981 roku, z okazji setnej rocznicy urodzin malarza.
By Post of Soviet Union – http://russianstamps.ru/, Public Domain, Link

 

Za Gołębia Picasso w 1950 roku otrzymał nagrodę – sowiecką Nagrodę Leninowską – jedno z najwyższych radzieckich odznaczeń państwowych. Gołębia możesz zobaczyć na stronie Wikipedii: tutaj.

 

Ilustracje do tekstu:

1. Ilustracja – AI Art –  generowana przy pomocy Leonardo.AI

2. Radziecki znaczek pocztowy z 1981 roku z dziełem Picassa


Źródła:

https://en.wikipedia.org/wiki/Dove_(Picasso)
https://en.wikipedia.org/wiki/World_Peace_Council
https://kochamwroclaw.pl/skandal-w-restauracji-i-golab-pokoju-czyli-jak-picasso-odwiedzil-wroclaw/
https://www.asp.wroc.pl/pl/aktualnosci/picasso-we-wroclawiu

Sklep internetowy dla twórców sztuki i rękodzieła
Opublikowany w Malarstwo

Zobacz również