Menu Close

21. Warszawskie Targi Sztuki

W nadchodzący weekend, 23 i 24 listopada 2024 roku, warszawskie EXPO XXI zamieni się w centrum sztuki – Warszawskie Targi Sztuki, które przyciągają miłośników, kolekcjonerów i galerzystów z całej Polski. To prestiżowe wydarzenie obejmuje niemal 120 wystawców, w tym galerie sztuki współczesnej i dawnej oraz domy aukcyjne.

W weekend 23 i 24 listopada 2024 roku warszawskie Centrum EXPO XXI stanie się miejscem spotkań miłośników sztuki, kolekcjonerów i galerzystów podczas Warszawskich Targów Sztuki. To wydarzenie, jedno z najważniejszych tego typu w Polsce, przyciąga nie tylko zwiedzających, lecz także prestiżowe galerie, domy aukcyjne i antykwariaty. Z każdym rokiem wzrasta liczba wystawców i uczestników, co potwierdza rosnące zainteresowanie sztuką współczesną i dawną na krajowym rynku. W tegorocznej edycji zaprezentuje się niemal 120 wystawców, oferując ponad 1500 dzieł – od obrazów, przez rzeźby, po fotografię i biżuterię.

W strefie sztuki współczesnej zobaczymy dzieła najnowszych twórców oraz znanych artystów, których nazwiska ugruntowały się na artystycznej scenie. Wśród współczesnych galerii wystawiających swoje prace znajdą się m.in. Wallspace Gallery, MOLSKI Gallery, Galeria Dystans i mia ART GALLERY, a ich oferta obejmie dzieła takich artystów jak Wiktor Gałka, Małgorzata Dawidek-Gryglicka, Andrzej Kulig, Olga Bojarska, czy Łukasz Krupski. Nie zabraknie także prac klasyków współczesności: Rajmunda Ziemskiego, Ewy Kuryluk, Stanisława Dróżdża i Jana Dobkowskiego. Miłośnicy sztuki dawnej i przedwojennej znajdą wiele atrakcji w stoiskach domów aukcyjnych i antykwariatów, takich jak Rempex, M&M Gold, PoloniaArt i Des Arte, które zaprezentują m.in. malarstwo, rzeźby i antyki.

Jednak Warszawskie Targi Sztuki to nie tylko ekspozycje, lecz także bogaty program towarzyszący. Już w piątek, 22 listopada, odbędzie się VIP Preview, gdzie wybrani goście będą mogli wcześniej zapoznać się z tegoroczną ofertą i spotkać artystów oraz kuratorów. W sobotę i niedzielę przestrzeń targów wypełnią panele dyskusyjne, spotkania z artystami i warsztaty, które pozwolą zgłębić tematykę sztuki. Jednym z kluczowych wydarzeń będzie panel poświęcony tegorocznej edycji Biennale Sztuki w Wenecji, gdzie swoje refleksje przedstawią kuratorki Marta Czyż, Natalia Bradbury i Anna Muszyńska.

Ponadto na stoiskach galerii odbędą się spotkania z uznanymi twórcami: Jackiem Yerką, Michałem Misiakiem, Agnieszką Swobodą i Natalią Rybką, a w niedzielę dodatkowo będzie można spotkać Artura Żmijewskiego oraz Pawła Althamera. Jednym z ciekawszych punktów programu będzie wykład Joanny Mytkowskiej, dyrektorki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, zatytułowany „Nowe wyzwania w nowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie”.

W ramach targów przygotowano również interesujące wystawy tematyczne, pozwalające na zgłębienie różnych stylów i epok w sztuce. Jedna z nich skupi się na twórczości Eugeniusza Markowskiego, malarza i grafika, którego dzieła poruszają temat ludzkiej natury w kontekście dynamicznie rozwijających się technologii. Markowski, wierny żywiołowej ekspresji i pełnej namiętności estetyce, stworzył unikalne prace, w których groteskowe, nagie postaci symbolizują wewnętrzne konflikty i emocje. Kolejna wystawa zestawi dzieła trzech malarzy: Wojciecha Weissa, Józefa Jaremy i Andrzeja Fogtta, reprezentujących różne okresy w sztuce – od początku XX wieku po czasy współczesne. Ostatnia wystawa, skupiona na fotografii Juliusza Sokołowskiego, odkrywa fascynujące optyczne iluzje, przypominające efekty malarstwa Wojciecha Fangora.

Targi to zatem nie tylko wystawa sztuki, lecz miejsce spotkań i wymiany doświadczeń między artystami, kolekcjonerami, kuratorami i muzealnikami. Tegoroczna edycja, jak zapowiada Piotr Lengiewicz, prezes Rempexu i organizator targów, rozbuduje swoje przestrzenie i wzbogaci ofertę, by zaskoczyć odwiedzających skalą i różnorodnością prezentowanych dzieł. Warszawskie Targi Sztuki mają być prawdziwą ucztą dla wielbicieli piękna oraz okazją do poszerzenia wiedzy o najnowszych trendach i zmianach na polskim rynku sztuki.

 

Więcej informacji: https://www.warszawskietargisztuki.pl/

 

 

Opublikowany w Aktualności, Wydarzenia

Zobacz również