Menu Close

Farby akrylowe czy olejne? Jakie są główne różnice pomiędzy malowaniem obrazów akrylami i olejami

Farby

Farby akrylowe i olejne są dwoma najpopularniejszymi typami farb stosowanymi do malowania obrazów. Chociaż oba te rodzaje farb mogą być używane do uzyskania pięknych dzieł sztuki, mają one kilka istotnych różnic w swojej konsystencji, właściwościach i technikach malarskich.

 

Konsystencja farb olejnych i akrylowych

Farby olejne mają konsystencję gęstą i kleistą, podczas gdy farby akrylowe są bardziej płynne i łatwiej się miesza. Farby olejne wymagają dodania rozpuszczalnika w celu rozcieńczenia i uzyskania odpowiedniej konsystencji. W przypadku farb akrylowych wystarczy dodać wodę.

Szybkość schnięcia farb

Farby olejne schną powoli i wymagają dłuższego czasu schnięcia, co oznacza, że ​​malarz musi poczekać, aż jedna warstwa schnie, zanim nałoży kolejną, a także wymagają najczęściej posiadania pracowni, w której obrazy będą miały odpowiednią ilość czasu potrzebnego do wyschnięcia farb. Farby akrylowe schną znacznie szybciej, co pozwala na szybszą pracę. Szybkość schnięcia farb akrylowych uniemożliwia też popracowanie z farbą na obrazie.

Kolory

Wielu uważa, że farby olejne mają bardziej wyraziste i głębokie kolory, podczas gdy farby akrylowe są jaśniejsze i bardziej przejrzyste. Farby olejne umożliwiają przy mieszaniu łatwe uzyskiwanie niuansów, podczas gdy farby akrylowe mają tendencję do szybkiego schnięcia, co utrudnia mieszanie.

Zdrowie i środowisko

Farby akrylowe są bardziej bezpieczne dla zdrowia malarza, ponieważ nie zawierają toksycznych rozpuszczalników. Farby olejne zawierają terpentynę lub inne rozpuszczalniki, które mogą być szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza jeśli maluje się w zamkniętym pomieszczeniu. Farby akrylowe są również bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ nie zawierają związków organicznych lotnych.

 

 

Zobacz ogłoszenia: Ręcznie malowane obrazy na płótnie

 

Znalazłaś coś wyjątkowego? Podziel się ze znajomymi:
Opublikowany w: Ciekawostki, Malarstwo, Porady rękodzieło i sztuka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. View more
Akceptuję