Menu Close

Ile kosztuje domena internetowa?

domena

Planujesz założenie własnej strony internetowej lub sklepu internetowego? To będziesz potrzebować domeny internetowej! Ile powinna kosztować domena i jaka jest uczciwa cena za rejestrację i utrzymanie domeny?

Domena internetowa to nic innego jak po prostu adres internetowy (np. artwitryna.pl), który umożliwia użytkownikom sieci połączenie z konkretnym serwerem. Innymi słowy domena internetowa jest unikalnym identyfikatorem dla witryn internetowych, które pozwala na odwiedzanie stron internetowych.

SeoHost.pl

W Polsce najpopularniejsze są domeny z końcówką .pl – a więc na warsztat weźmiemy właśnie naszą  domenę krajową. Z tekstu dowiesz się, że najtańsza domena może się okazać najdroższą, na co zwrócić uwagę przy rejestracji domeny internetowej i jaka cena za rejestrację domeny jest ceną atrakcyjną.

Cennik domen NASK
Cennik domen NASK (dns.pl) – ceny netto (bez VAT)

Administrowaniem domenami krajowymi zajmuje się w Polsce NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). Wszyscy rejestratorzy domen działają na podstawie umów z tą instytucją, a swoje ceny kształtują na podstawie cennika rejestracji i odnowienia domen NASK. Obecnie cena rejestracji domeny .pl w NASK wynosi 9.90 zł (netto), a odnowienia domeny 50 zł (netto). Właśnie tyle firmy zajmujące się sprzedażą domen (jak home.pl, nazwa.pl, seohost.pl i inne) płacą NASK za rejestrację i odnowienie domen swoich klientów.

cennik domen seohost
Cennik domen seohost – ceny brutto (z VAT)

Atrakcyjna cena za domenę jest więc ceną o 10-20% wyższą od ceny, którą rejestratorzy płacą NASK. Można przyjąć, że dla domeny .pl dobrymi cenami będą ceny w granicach 12-13 złotych (brutto) za rejestrację i 70-80 zł (brutto) za odnowienie domeny.

Cennik nazwa.pl
Cennik domen nazwa.pl – ceny brutto (z VAT)

 

400% marży za odnowienie domeny!

Spotkać można na rynku polskim firmy, które – często kusząc klientów promocyjną ceną za rejestrację domeny (np. ceną 5 zł zamiast 10 zł) –  stosują gigantyczne marże sięgające 400% za odnowienie domeny. Już po roku okazuje się, że klient skuszony promocją za domenę, wcale nie jest 5 zł do przodu, a stracił prawie 200 zł w porównaniu, gdyby zarejestrował domenę w firmach mających niższe, bardziej ludzkie, marże.

Ranking rejestratorów domen możesz znaleźć tutaj: https://nawitrynie.pl/gdzie-sa-najtansze-domeny-ranking-rejestratorow-domen-ceny-rejestracji-i-odnowienia/

 

Znalazłaś coś wyjątkowego? Podziel się ze znajomymi:
Opublikowany w: Ciekawostki, Polecane, Porady rękodzieło i sztuka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. View more
Akceptuję