Menu Close

„Obława” Jacka Kaczmarskiego – analiza i interpretacja utworu

Obława

„Obława” to jeden z najbardziej znanych utworów Jacka Kaczmarskiego. Była też jedną z pierwszych piosenek barda, którą napisał w wieku zaledwie 17 lat.

Kontekst historyczny

„Obława” to jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów Jacka Kaczmarskiego. Piosenka została napisana w 1974 roku pod silną inspiracją piosenką Włodzimierza Wysockiego. „Obława” jest pieśnią o charakterze silnie antytotalitarnym, wolnościowym. Z tego względu jest piosenką uniwersalną. Tym należałoby też tłumaczyć niesłabnącą popularność utworu.

Tematyka i treść utworu

Utwór „Obława” jest metaforycznym opisem polowania na wilki, które symbolizuje represje polityczne wobec jednostek niezgadzających się z reżimem komunistycznym. W narracji podmiot liryczny opisuje bezwzględne polowanie, gdzie wilki, symbolizujące ludzi walczących o wolność, są ścigane przez bezlitosne psy gończe symbolizujące totalitarny aparat represji.

Struktura i styl

Utwór jest podzielony na cztery zwrotki, z których każda przedstawia kolejny etap obławy. Każda zwrotka kończy się refrenem, który nadaje utworowi rytmiczny, dynamiczny, niemal hipnotyczny charakter. Styl Kaczmarskiego jest surowy, dynamiczny, pełen napięcia i emocji, co podkreśla dramatyzm opisywanych wydarzeń.

Symbolika

W piosence przeciwstawione są biorące udział w obławie gończe psy oraz  wilki symbolizujące dążenie jednostek do wolności jednostki i walczące o wolność, niezależność i prawdę. Wilki, pomimo, że są drapieżnikami, w utworze przedstawione są jako ofiary bezwzględnej obławy. Gończe psy reprezentują zaś aparat represji, ludzi służących władzy komunistycznej, która bezlitośnie ściga tych, którzy się jej przeciwstawiają. Kaczmarski z pełną premedytacją przeciwstawia psy z wilkami. Biorące udział w obławie psy są przecież blisko spokrewnione z wilkami, tak jak w świecie realnym, nie tylko zresztą w rzeczywistości PRL-owskiej, ludzie są skłonni na rozkaz stawać przeciwko podobnym sobie ludziom.

Analiza poszczególnych zwrotek

Pierwsza zwrotka: Wprowadzenie do sytuacji polowania. Wilki są przedstawione jako niewinne ofiary, które zostają nagle zaatakowane.

Druga zwrotka: Intensyfikacja polowania. Wilki są otaczane, sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna.

Trzecia zwrotka: Moment kulminacyjny. Wilki, mimo desperackiej obrony, są bezlitośnie ścigane i zabijane. Jest to obraz beznadziejnej walki z przeważającymi siłami.

Czwarta zwrotka: Podsumowanie i refleksja. Narrator podkreśla tragizm sytuacji, gdzie jednostki walczące o wolność są skazane na porażkę w obliczu potężnego aparatu represji.

Przesłanie utworu

„Obława” jest utworem, który porusza temat prześladowania i walki o wolność. Kaczmarski ukazuje brutalność systemu totalitarnego oraz tragizm losu tych, którzy decydują się na opór. Mimo że utwór jest osadzony w konkretnym kontekście historycznym, jego przesłanie ma uniwersalny charakter i odnosi się do każdej sytuacji, w której jednostki muszą stawić czoła opresyjnemu systemowi.

Znaczenie utworu

„Obława” stała się jednym z hymnów oporu w Polsce lat 80., szczególnie w okresie „Solidarności”. Jacek Kaczmarski, poprzez swoje teksty, w tym „Obławę”, zainspirował wiele osób do walki o prawa człowieka i wolność. Utwór ten jest nie tylko świadectwem epoki, ale również ponadczasowym przypomnieniem o wartości wolności i cenie, jaką trzeba za nią zapłacić.

 

Źródło: www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/wiersze/oblawa/

Znalazłaś coś wyjątkowego? Podziel się ze znajomymi:
Opublikowany w: Jacek Kaczmarski, Poezja i literatura

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. View more
Akceptuję